Integracja pracowników
2009-11-18 15:23:53
Integracja pracowników jest niezwykle ważna dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pomaga bowiem lepiej komunikować się zespołowi współpracujących ze sobą ludzi, a przede wszystkim wpływa na wyniki finansowe firmy. Kiedy pracownicy czują się docenieni i wiedzą, jak cennym nabytkiem są, co uświadomić im może przygotowana dla nich impreza integracyjna, wtedy dają z siebie więcej.
Jeśli nie ma się pomysłu, lub po prostu nie wie, jak zorganizować imprezę integracyjną dla swoich pracowników, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zawodowo organizują tego typu spotkania. W obecnym czasie znajduje się wiele przedsiębiorstw, które na swoje barki biorą kompleksową organizację wszelkich wydarzeń firmowych. Specjaliści w swojej dziedzinie przedstawiają gotowy scenariusz i zajmują się jego realizacją: dbają o miejsce, przygotowują niezbędne meble, zastawę, catering, ewentualne potrzebne nagłośnienie wraz z oświetleniem. Jeśli wymagana usługa nie znajduje się w ofercie firmy, podejmuje ona współpracę z wypróbowanymi podwykonawcami: agencjami hostess, agencjami artystycznymi, zespołami muzycznymi itp. Praktycznie rzecz biorąc, nie ma rzeczy nie do wykonania pod warunkiem oczywiście, że posiada się odpowiednie fundusze.
Impreza integracyjna może zostać zorganizowana w kraju, jak i za granicą. Często w bardzo egzotycznych miejscach np. na Kubie, w Peru, w Chinach. Same miejsca stanowią niejednokrotnie ogromną atrakcję. Dodatkowym urozmaiceniem jest oczywiście scenariusz, którego założeniem jest integracja pracowników. Organizatorzy często umieszczają je w określonej tematyce np. żeglarskiej, filmowej, wojskowej. Gwoździem programu może więc być kameralny wypad na ryby, korporacyjne regaty, rejsy lub spotkania biznesowe na lux jachtach. Imprezy firmowe, których celem jest integracja pracowników, stanowią niejednokrotnie okazję do sportowej rozrywki, na którą nie każdy może sobie indywidualnie pozwolić lub zwyczajnie nie wie o istnieniu takich niekonwencjonalnych form aktywnego wypoczynku. Urozmaicone bywają zabawami, wśród których ciekawie prezentują się: paintball, zorbing, jazda czołgiem, na quadach, skuterach śnieżnych, nartach, gra w piłkę plażową, loty balonem i szybowcem, kuligi, ogniska, curling itp. Do wyboru bywają też inne niż sportowe rozrywki. Może to być występ znanego artysty, pokaz sztucznych ogni, degustacja wina, popisy cyrkowe bądź iluzjonistyczne, pobyt w galerii sztuki, kasynie oraz występy teatralne lub kabaretowe. Wybór atrakcji uzależniony bywa od aktualnej mody, rodzaju przedsiębiorstwa, branży, którą się ono zajmuje, wielkości grupy, wieku uczestników, ich doświadczenia w podobnych imprezach, kondycji, celu, jaki chce się osiągnąć, a coraz częściej także od płci.
Patrząc na szeroki wachlarz wysublimowanych atrakcji służących urozmaiceniu imprezy integracyjnej, można dojść do wniosku, że jej organizacja jest przede wszystkim wyrazem eklektycznej bufonady. Taka rozrywka musi z pewnością wiele kosztować.
Chociaż jednym z celów zabawy integracyjnej jest dobra zabawa, nie musi być ona tak kosztowna. Doskonale wiedzą o tym przedstawiciele niewielkich przedsiębiorstw i korzystają z tej socjotechniki, jaką jest integracja pracowników, jednak w nieco skromniejszym wymiarze. Z powodzeniem spotkania, których celem jest integracja, można organizować także w siedzibach firm, w lokalach gastronomicznych, w salach balowych, w centrach konferencyjnych, w hotelach, zajazdach, klubach. Spotkanie integracyjne może mieć charakter eventu, gdzie gwoździem programu może być np. degustacja cygar lub alkoholi, może to być także zwykły grill. Choć ten wariant wymaga już otwartej przestrzeni i organizacji w plenerze. Podobnie jak podczas przygotowywania koncertów, pikników i festynów.
Jak widać, nie potrzeba wielkich nakładów finansowych, by zorganizować spotkanie pod hasłem integracji. Oczywiście nie ma co zastanawiać się nad spotkaniem integracyjnym. Podkreślają one bowiem wartość, jaką pracownicy stanowią dla firmy, dają im poczucie bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu. Dzięki temu wzrasta lojalność oraz oddanie w stosunku do pracodawcy. Oprócz tego organizowanie imprez, mających na celu integrację pomaga pracownikom zrozumieć misję firmy oraz opracowaną strategię.
Dobrą wiadomością dla wszystkich przedsiębiorców, ale dla pracowników także, będzie z pewnością fakt, że wydatki poniesione na organizowanie imprez firmowych, o ile są racjonalne i wykazują związek przyczynowo-skutkowy z przychodami spełniają wymogi określone w art.15 ust. 1 ustawy o CIT , czyli stanowią koszty uzyskania przychodów.
Dominującym argumentem, który pozwala zaliczyć wydatki na integrację do kosztów uzyskanego przychodu, jest sprzyjanie zwiększania wydajności pojedynczych członków zatrudnionego personelu. Wraz ze wzrostem motywacji oraz wydajności pracujących rosną dochody generowane przez przedsiębiorstwo. Podatnicy jednak deklarują, że kontakty na gruncie zawodowym nie są wystarczające do tego, by zbudować zgrany zespół. Do tego potrzebne są przede wszystkim spotkania integracyjne, które organizuje się poza godzinami pracy.
Ponieważ w charakterze imprezy integracyjnej leży obowiązkowe uczestnictwo, nie ma większego problemu z zebraniem wszystkich pracowników i umożliwieniem im poznania się na gruncie towarzyskim. Zachęca ona do zacieśniania prywatnych kontaktów, czasem nawet znosi bariery pomiędzy podwładnymi, a przełożonymi, co w rezultacie przyczynia się do korzyści dla firmy.
Kwestią ważną jest to, by pracownicy mieli możliwość nawiązania kontaktów z pracującymi także w innych działach przedsiębiorstwa, nie tylko z tymi, z którymi ściśle współpracują. Działania niezbędne do sprawnego funkcjonowania firmy nierozerwalnie połączone są bowiem z koniecznością kontaktów ze specami z różnych pionów.
Rozmyślna organizacja imprez integracyjnych wspomaga rozwój nie tylko potrzebnych kompetencji, ale także pomaga postawić diagnozę obecnego ich poziomu. Dzięki wykorzystaniu outdoor’u organizacja może samodzielnie, bądź z pomocą doradców stworzyć długofalowe działania rozwojowe dla zespołu lub poszczególnych jego członków. Działania terenowe symbolicznie reprezentują środowisko, jakie panuje wewnątrz firmy tj. zależności, relacje w grupie i pomiędzy działami. Branie udziału w takim przedsięwzięciu pozwala wyzwolić w sobie spontaniczne reakcje. Oprócz tego ukazuje preferencje zachowań w sytuacjach społecznych i umiejętności interpersonalne, dlatego zachowania uczestników w symulowanych sytuacjach przy wykonywaniu fikcyjnych zadań, mogą stanowić podstawę do przewidywania zachowań przy konkretnych rzeczywistych zadaniach w środowisku pracy.
Nie ma co ukrywać, że integracja pracowników często związana jest z podawaniem i piciem trunków. Mimo towarzyskiego charakteru spotkania integracyjnego, warto jednak pamiętać, że przebywa się w gronie nie tyle współpracowników, co przełożonych i pamiętać o kulturze picia. Nie chodzi tu o sztukę podawania alkoholu, od tego są specjalnie przeszkoleni ludzie, lecz o umiar w spożywaniu. Jest to kwestia wagi dość niezwykłej. Czasem bowiem obecność alkoholu tak rozluźnia obecnych, że doprowadzają oni swoim postępowaniem do wielu niewygodnych sytuacji.
Powszechnie przyjmuje się, że alkohol powinien pojawić się w formie toastu na początku każdej imprezy integracyjnej, a jeśli przewidziany jest także na dalszą część wydarzenia, to powinien być dozowany indywidualnie przez poszczególnych pracowników. To nie on ma stanowić gwóźdź imprezy, mimo iż ona sama ma charakter rozrywkowy. Głównym celem integracji jest nie tylko polepszenie relacji w grupie, ale także zintegrowanie zespołu. W związku z tym trunki powinny być traktowane jako symboliczny dodatek.
Warto zwrócić uwagę, by dopilnować zwłaszcza kwestii dostępności uczestników imprezy do barku. Ma to związek bowiem z dobrą organizacją imprezy. Nieodpowiednie zachowanie się osoby pod wpływem alkoholu może stać się przyczyną do zrujnowania całego szlachetnego przedsięwzięcia integracji. Istotnie, może spowodować zaognienie istniejących sporów. Nieudana impreza firmowa to z kolei policzek dla zarządzających w postaci strat finansowych. Natomiast dla uczestniczących w niej osób może stanowić stratę psychiczną – brak motywacji, wiary w kadrę zarządzającą oraz niechęć do wykonywania powierzonych obowiązków. Porażka na poziomie organizacyjnym to także spadek atrakcyjności oraz profesjonalizmu przedsiębiorstwa. Zważywszy na tak ogromne niebezpieczeństwa, warto zwrócić się podczas organizacji o pomoc do fachowców, którzy nie tylko wszystko kompleksowo przygotują, ale także będą czuwać, by wszyscy wrócili do domów zadowoleni.
Integracja pracowników zazwyczaj powoduje zatarcie granic pomiędzy pracownikiem i szefem czy tez bezpośrednim zwierzchnikiem. Wyjazdy integracyjne pozwalają się wyluzować i sprawiają, że pracownicy stają się sobie bliżsi. Wszystko to z kolei sprawia, że czują się w firmie dobrze, a przecież głównie o to chodzi.
natalia jurga
Źródło:
http://biznes.interia.pl/news/koszty-imprez-integracyjnych-dla-pracownikow,1364660
http://www.profirma.com.pl/x.php/1,430/Integracja-pracownikow-w-nowym-swietle-8230-.html
-------------------------------