Aparaty fotograficzne - kompakty vs. lustrzanki
2015-04-17 08:25:02
Przed zakupem aparatu fotograficznego często stajemy przed pytaniem - na jaki rodzaj się zdecydować? Czy cyfrowy aparat kompaktowy spełni nasze oczekiwania, a może słuszniejszym wyborem będzie lustrzanka? W artykule tym scharakteryzujemy oba rodzaje aparatów i przybliżymy Ci zasadnicze różnice między nimi. Z wiedzą tą podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu powinno być znacznie łatwiejsze.
Ogólna charakterystyka kompaktów i lustrzanek
Osobom dopiero zaczynających przygodę z fotografią należałoby w pierwszej kolejności przedstawić różnicę pomiędzy kompaktami a lustrzankami. Pomijając różnego rodzaju kreacje rynkowe typu aparaty hybrydowe łączące w sobie cechy obu tych grup, kompakty z zasady posiadają stały obiektyw, a lustrzanki wymienny. Jednak zasadnicza różnica leży u podstaw zasady działania obu tych aparatów, a ściślej ujmując - w sposobie przebiegu procesu: fazy podglądu obrazu i fazy rejestracji zdjęć. Lustrzanki w czasie trwania dwóch faz tego procesu wykorzystują dodatkowo lustro główne i pomocnicze, które odpowiadają za odbijanie obrazu widzianego. Szczegółowym opisom technicznym tego procesu poświęcono wiele miejsca w artykułach specjalistycznych, odpowiedzmy sobie zatem na pytanie - jaki wpływ na efekt końcowy i samo wykonywanie zdjęć ma ta różnica?
Po pierwsze - robienia zdjęć lustrzankami trzeba się nauczyć i wymaga to wprawy, zwłaszcza w trybie manualnym. Z kolei budowa kompaktu i jego oprogramowanie wykonuje w sposób automatyczny praktycznie całą pracę za użytkownika - wystarczy wcisnąć przycisk i zdjęcie dobrej jakości gotowe. Lustrzanki dedykowane są do zastosowań bardziej profesjonalnych. Jeżeli zależy nam na zdjęciach, które chcielibyśmy wydrukować w dużych formatach, tylko lustrzanki zagwarantują ich wystarczającą jakość. Powiększenie wykonanego kompaktem zdjęcia uwidoczni nam jego niedoskonałość w porównaniu z lustrzanką - zdjęcie stanie się niewyraźne, a na pierwszy plan wybije się zarys pikseli. Podsumowując - do fotografii codziennej, amatorskiej, w sytuacjach, gdy potrzebujemy aparatu na wycieczkę szkolną lub imprezę - w zupełności wystarczy kompaktowy aparat cyfrowy. Do zastosowań profesjonalnych, fotografii przyrody, zdjęć w dużym powiększeniu najlepiej sprawi się lustrzanka cyfrowa.
Kompakty cyfrowe
Zalety:
- szybkie, łatwe i sprawne wykonywanie zdjęć standardowych,
- małe, kompaktowe rozmiary,
- uniwersalność,
- duży zoom optyczny,
- dobra stosunek jakości do ceny.
Wady:
- małe wymiary matrycy - niższa jakość zdjęć,
- niższa jakość zdjęć dynamicznych, przy słabym oświetleniu, w dużych powiększeniach.
Lustrzanki cyfrowe
Zalety:
- możliwość wymiany obiektywów - możliwość rozwoju warsztatu fotograficznego,
- lepsza jakość zdjęć dynamicznych - w ruchu,
- lepsza jakość zdjęć przy słabym oświetleniu,
- lepsza jakość zdjęć w dużych powiększeniach.
Wady:
- duże rozmiary i większa waga,
- ryzyko zabrudzenia matrycy przy zmianie obiektywów,
- cena.
Opisane w artykule aparaty cyfrowe oraz wiele więcej znajdziesz na kalkuluj.pl.
-------------------------------