Wspólne oglądanie wydarzeń takich jak finał MŚ w piłce nożnej - jakie pozwolenia trzeba załatwić?
2014-07-22 07:27:32
Finał MŚ w Brazylii odbył się 13 lipca 2014 roku. Zwycięzcą okazała się drużyna niemiecka. To właśnie ta reprezentacja strzelała niezapomniane gole w grze z Brazylią czy w finałowym starciu z Argentyną. Takie chwile najlepiej jest przeżywać w szerokim gronie kibiców. Jak jednak wygląda sprawa zezwoleń, które trzeba posiadać, aby móc pokazywać transmisje z meczów?
Galeria:
Użyte tagi:
Zobacz także:
Zgodnie z licznymi zapisami prawnymi emitowanie MŚ bez wykupienia odpowiedniego zezwolenia prowadzi do naruszenia: praw autorskich, praw pokrewnych do nadań programów oraz praw pokrewnych do wideogramu.
Posiadanie zezwolenia
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej zawsze budzą gorące emocje wśród miłośników tego sportu. Widać to chociażby po zainteresowaniu zakładami np. w serwisie totolotek.pl. Transmitowanie meczu na żywo nie wymaga żadnej zgody. Zezwolenie niezbędne jest natomiast do publicznego odtworzenia wydarzenia sportowego nagranego wcześniej – wtedy osoba transmitująca powinna posiadać licencję od bezpośredniego producenta wideogramu.
Licencja potrzebna jest w przypadku publicznego pokazu transmisji meczu, który wiązałby się z koniecznością wykupienia biletów wstępu lub w jakiejkolwiek innej formie przynosiłby zysk organizatorowi. Koszt licencji uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od liczby uczestników. Stosowne zezwolenie można uzyskać od instytucji, która miała wykupione prawa do rozpowszechniania.
W związku z powyższym, jeżeli MŚ w Brazylii były udostępnione w pubach poprzez transmisję na żywo, to pokaz ten nie wymagał żadnych zezwoleń pod warunkiem, że ekrany miały przekątną mniejszą niż 3 m, widzów było mniej niż 150, wstęp był wolny i pokazy nie były sponsorowane. Innymi słowy, jeśli pokaz nie przynosi korzyści majątkowej, licencja nie jest potrzebna. Jest to zgodne z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 roku, nr 90, poz. 631, z późniejszymi zmianami).
Mistrzostwa świata w domu kultury
Oglądanie rozgrywek sportowych w pubach czy restauracjach jest coraz powszechniejszym zwyczajem, natomiast nowością są strefy kibica organizowane przez Miejskie Domy Kultury. Instytucje te występowały o licencje na bezpłatne pokazy publiczne (public viewing event) bezpośrednio do organizatora piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii – federacji piłkarskiej FIFA. Dzięki temu fani piłki nożnej mogli za darmo oglądać zmagania zawodników. Były to wybrane transmisje na żywo. Zorganizowanie strefy kibica w domu kultury sprawdziło się już w latach ubiegłych: na przykład w 2010 roku transmitowano Mistrzostwa Świata w Republice Południowej Afryki, a dwa lata później polsko-ukraińskie Euro 2012 (źródło: http://www.mdkslupca.pl/mundial-na-kinowym-ekranie/).
-------------------------------