Odrzucenie części nowelizacji ustawy medialnej dotyczącej Internetu to dobre rozwiązanie
2011-03-21 08:50:08
Pracodawcy RP z satysfakcją przyjmują kroki podjęte przez premiera Donalda Tuska mające na celu wykreślenie zapisów dotyczących internetu i zamieszczania w nim plików wideo.
Premier Donald Tusk zaproponował senatorom zgłoszenie poprawki wykreślającej kontrowersyjne regulacje z projektu ustawy medialnej. Zmiany te uderzyłyby w polskich przedsiębiorców, promując równocześnie serwisy zagraniczne.
- Proponowana regulacja jest sprzeczna z postulatem budowy e-państwa - blokuje bowiem rozwój serwisów oferujących usługi wideo. Ponadto odbiera przedsiębiorcom pole do działania na polskim rynku usług internetowych – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Emilia Amielanczyk. Jej zdaniem przymusowa rejestracja i kary za jej brak mogłyby zachęcać przedsiębiorców do przenoszenia swojej działalności za granicę. Poważne sankcje najbardziej dotknęłyby drobnych przedsiębiorców, a zagraniczni inwestorzy zapewne nie chcieliby funkcjonować na rynku, który byłby obłożony niespotykanymi nigdzie indziej restrykcjami, wiążącymi się z obowiązkiem rejestracji plików wideo. Według pomysłodawców zmian w ustawie medialnej, KRRiT mogłaby odmówić wpisu do rejestru, bądź wykreślić z niego dany podmiot, dzięki czemu Rada miałaby możność decydowania o tym, kto może zamieszczać na swoich stronach pliki wideo, a komu takiego prawa nie przyznać.
Plany wprowadzenia obowiązków rejestracyjnych są również sprzeczne z obecnymi działaniami Ministerstwa Gospodarki, mającymi na celu odciążenie polskich przedsiębiorców od biurokracji w ramach ustawy deregulacyjnej.
**
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).
-------------------------------