Jedyny taki hotel na świecie!
2010-11-08 11:34:21
Radisson Blu Hotel Kraków, jako pierwszy i jedyny dotąd hotel na świecie otrzymał prestiżowy certyfikat BS 8901. Jednocześnie, wśród jego posiadaczy jest także pierwszą firmą w Polsce. To absolutnie nowy rozdział, nie tylko w polskiej ale i w światowej branży spotkań i turystyce.
Galeria:
Użyte tagi:
Radisson Blu Hotel Kraków Kraków Radisson Blu hotel centrum konferencyjne organizowanie imprez
Zobacz także:
Zasady zrównoważonego zarządzania spotkaniami zawarte w BS 8901 zostały opracowane w 2007 roku przez British Satandard International. Jest to obecnie najbardziej wymagająca norma w dziedzinie „odpowiedzialnego” i „zrównoważonego” zarządzania spotkaniami i imprezami (Meetings & Events). Opiera się ona na trzech priorytetach: 1. zmniejszenia negatywnego wspływu na środowisko naturalne, 2. pozytywnego oddziaływania na lokalną społeczność, 3. redukcji kosztów produkcji i eksploatacji.
"Obecnie na całym świecie certyfikat BS 8901 posiada około 30 firm. Są to najwięksi organizatorzy imprez oraz najbardziej innowacyjne centra konferencyjne, kongresowe i rozrywkowe – jak na przykład sławny Earls Court and Olympia w Londynie, czy Meeting Professionals International” – mówi Nino D. Rosenlund, Dyrektor Generalny hotelu Radisson Blu w Krakowie. „Cieszymy się z certyfikatu, także ze wgledu na wyjątkowe towarzystwo – zgodnie z zasadami BS 8901, rozwijanymi obecnie do normy ISO, przygotowywane są obecnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie” – dodaje Rosenlund.
Zdobycie BS8901 nie jest łatwe! Certyfikat mogą otrzymać organizatorzy spotkań i imprez, którzy opracują i wdrożą system „odpowiedzialnego” i „zrównoważonego” zarządzania. W krakowskim Radisson Blu ten etap trwał blisko 1,5 roku. Zaowocował przygotowaniem zestawu ponad 50 procedur opisujących codzienną pracę hotelu oraz zarządzanie spotkaniami.
„Spodziewamy się, że przyznanie certyfikatu polskiemu hotelowi zmobilizuje inne podmioty z branży spotkań w Polsce i na świecie do jeszcze większego zaangażowania się w inicjatywy CSR” – mówi Wojciech Liszka, Dyrektor Działu Sprzedaży i Marketingu, hotelu Radisson Blu w Krakowie. „Szczególne znaczenie będzie miało dla firm, organizujących w Polsce imprezy i spotkania. Da im szansę budowania w ten sposób pozytywnego wizerunku, a tym samym, niewielkim nakładem kosztów, pozwoli zwiększyć konkurencyjność na rynku” – dodaje.
Niemal równocześnie z BS 8901, Radisson Blu Hotel w Krakowie zdobył certyfikat Green Key. Jest to znany na świecie znak przyznawany organizacjom turystycznym – hotelom, ośrodkom konferencyjnym i wypoczynkowym. Aby zdobyć Green Key, Radisson Blu Kraków musiał spełnić szereg wymogów z zakresu ochrony środowiska – jak na przykład: kontrola produkowanych odpadów, zużycia wody i energii elektrycznej, wprowadzenie „odpowiedzialnej” polityki zarządzania obiektem i komunikacji.
Czym jest BS 8901?
Koncepcja zrównoważonego rozwoju
Koncepcja zrównoważonego rozwoju (ang. sustainable development) powstała w 1987 roku wraz z publikacją słynnego Raportu Brundtland, w którym pojawiło się zdanie będące wczesną definicją tego terminu: „... rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.”
Następstwem Raportu było opracowanie standardów określających ekologiczne zarządzanie różnymi dziedzinami gospodarki i ochrony środowiska. Jednak żaden z nich odpowiadał na kompleksowe potrzeby produktu jakim są „spotkania” ponieważ branża spotkań jest sektorem interdyscyplinarnym. Jej niekorzystny wpływ na środowisko związany jest z transportem, zużyciem energii, gospodarowaniem żywnością, produkcją śmieci, emisją CO2 – zależnie od charakteru imprezy, liczby uczestników i programu.
Dopiero opracowanie jesienią 2007 roku przez British Standards International zrównoważonego systemu zarządzania wydarzeniami – BS 8901 – sprawiło, że organizowanie w pełni „odpowiedzialnych” (responsible) i „zrównoważonych” (sustainable) spotkań stało się możliwe.
BS 8901 – komu jest potrzebny?
Po pierwsze środowisku. Głównym celem „eco-eventów” jest zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na otoczenie na każdym etapie realizacji.
Po drugie firmom organizującym spotkania. Cel BS8901 to także uświadomienie firmom organizującym spotkania, imprezy i konferencje oraz ich uczestnikom, że pozytywne rezultaty dla środowiska można uzyskać niewielkim nakładem kosztów oraz efektywniejszym zarządzaniem zasobami i materiałami.
W rezultacie „odpowiedzialny” sposób zarządzania spotkaniami przynosi korzyści nie tylko dla przyrody i społeczeństwa ale często też oszczędności finansowe dla firm, które w ten sposób budują swój pozytywny wizerunek organizatora i tym samym zwiększają swoją konkurencyjność na rynku.
Posiadacze BS 8901 to...
Aktualnie posiadaczami certyfikatu jest ponad 30 firm, w większości pochodzących z jego „ojczyzny” BS8901 – Wielkiej Brytanii oraz z USA. Są to organizatorzy wielkich imprez i spotkań – między innymi:
Earls Court in London
(http://www.eco.co.uk/p/public-event-space/157)
MPI - Meeting Professionals International
Limelight Sports (http://www.limelightprojects.com)
Meet Green (http://www.meetgreen.com)
Innovision (http://www.innovision.eu)
Wimpole Street
(http://www.onewimpolestreet.co.uk)
Zgodnie z zasadami BS 8901, rozwijanymi do pełnoprawnej normy ISO organizowane są obecnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie (http://www.london2012.com).
Radisson Blu Hotel, Kraków – jedyny taki na świecie!
Radisson Blu Hotel Kraków dołączył do grona posiadaczy certyfikatu BS 8901 jako pierwszy i obecnie jedyny hotel na świecie. Jednocześnie, wśród jego posiadaczy, jest obecnie pierwszą firmą w Polsce.
Droga do uzyskania BS8901 nie jest ani łatwa, ani krótka.
„Pierwszą podstawą do uzyskania certyfikatu była praca w tzw. „własnym ogródku” – czyli przeanalizowanie naszego wpływu na otoczenie i sprowadzenie do absolutnego minimum wszelkich niekorzystnych aspektów. Ten etap był najbardziej wymagający... ale zaowocował przyjęciem nowych, bardziej odpowiedzialnych sposobów pracy. Co więcej, wyznaczyliśmy sobie w tej dziedzinie cele na kolejne lata. Wszystkie pro-ekoklogiczne oraz pro-społeczne inicjatywy realizujemy pod wsplnym hasłem: Blu Loves Green” – mówi Wojciech Liszka Dyrektor Działu Sprzedaży Radisson Blu Hotel, Kraków.
Następnym, równie ambitnym krokiem, było wypracowanie i zaproponowanie podobnego sposobu działania klientom podczas organizowanych w Radisson Blu Hotel Kraków imprez, konferencji i szkoleń.
Spotkania zgodne z BS 8901 – jak to sie robi?
Strategia organizacji „odpowiedzialnych” i „zrównoważonych” spotkań opiera się na trzech priorytetach:
- Zmniejszenia negatywnego wspływu na środowisko naturalne
- Pozytywnego oddziaływania na lokalną społeczność
- Redukcji kosztów produkcji i eksploatacji
Oto niektóre przykłady rozwiązań stosowanych przez Radisson Blu Hotel Kraków:
Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne:
- Odpowiednie planowanie logistyki transportu podczas spotkania zmniejsza emisje CO2 do atmosfery
- Restrykcyjny system segregacji śmieci – prowadzonej już w hotelu
- Materiały konferencyjne są zdatne do recyklingu lub wytworzone z materiałów recyklingowych
- Większość przedmiotów wykorzystywanych podczas spotkań to produkty ekologiczne (ołówki, notesy, butelki na wodę, etc.)
- Reverse Carbon Offset – możliwość sfinansowania lub posadzenia przez uczestników drzew, które w określonym czasie pochłoną dwutlenek węgla wyemitowany w związku ze spotkaniem
Pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną:
- 80% dostawców hotelu to dostawcy lokalni
- Ponad połowa firm, z którymi hotel współpracuje pochodzi z regionu
- Współpraca z firmami deklarującymi uczciwe zasady zatrudnienia pracowników
- Możliwość wsparcia lokalnego domu dziecka podczas konferencji
- Obsługa concierge – informacja dla uczestników chcących w ciekawy sposób spędzić czas
Redukcja kosztów produkcji i eksploatacji:
- Odpowiedzialne zarządzanie cateringiem – precyzyjne planowanie ilości posiłków na każdym etapie spotkania według zasady zdrowie-energia-odpowiedzialność
- Minimalizowanie poziomu zużycia energii elektrycznej i cieplnej
- Raportowanie na temat zużytych materiałów i wyprodukowanych podczas spotkania śmieci
Te i inne zasady „odpowiedzialnego” spotkania zawarte są ww wspólnie z klientem tworzonym zbiorczym dokumencie – Sustainable Meeting Policy. Obowiązuje on obie strony na każdym etapie organizacji spotkania.
Zdarza się, że hotel nie odpowiada bezpośrednio za wszystkie elementy eventu – jak transport, czy dodatkowe zajęcia dla uczestników. Organizator otrzymuje wtedy kompletne wytyczne, którymi powninen się kierować aby spotkanie było w pełni odpowiedzialne także na tym etapie.
-------------------------------