Przyjęcie z okazji I Komunii Świętej - poradnik od A do Z.
2009-10-12 17:12:29
I Komunia Święta to ogromne przeżycie, nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. To oni czuwają nad przygotowaniami do sakramentu, organizują przyjęcie, pilnują idealnego przebiegu całości, decydują w jakiej formie i gdzie odbędzie się komunijne przyjęcie. Kiedy zbliża się komunia dziecka, w całej rodzinie rozpoczynają się przygotowania, które trwają czasem kilka tygodni. Organizacja takiego przyjęcia to nie lada wyzwanie?. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak powinno wyglądać takie przyjęcie.
Galeria:
Użyte tagi:
przyjęcia komunijne komunia święta imprezy dla dzieci imprezy organizatorzy imprez
Zobacz także:
Poza odpowiednim strojem dla dziecka i domowników, przyjęcia komunijne wymagają wcześniejszego wysłania zaproszeń dla gości, zaplanowania całego dnia i uzgodnienia kolejności wydarzeń. Przyjęcie komunijne to odpowiednie menu, dekoracja stołu i niespodzianki dla uczestników uroczystości. Przyjęcie komunijne to jednak przede wszystkim zadbanie o odpowiedni nastrój i nadanie odpowiedniego znaczenia temu ważnemu momentowi …
Krok 1 - Zaproszenia.
Zaproszenia komunijne wysyłamy do wszystkich, których chcemy gościć w tym dniu. Można je zakupić w wielu sklepach. Posiadają one okazjonalne ilustracje i gotowy, wydrukowany ozdobną czcionką tekst. Można także zamówić zaproszenia komunijne w punktach małej poligrafii, wtedy sami komponujemy ich treść i dobieramy symbolikę. Ponadto zaproszenia można wykonać samemu lub razem z dzieckiem. Wyjątkowość każdej kartki będzie dawała ogromną satysfakcję.
Zaproszenia komunijne najlepiej wręczać osobiście. Tak jest bardziej elegancko. Należy to zrobić na około miesiąca przed terminem uroczystości. Jeśli musimy wysłać zaproszenia komunijne pocztą, też zróbmy to z dużym wyprzedzeniem, aby ci, którzy z jakichś powodów nie będą mogli przyjechać, zdążyli nas o tym powiadomić.
Na przyjęcie komunijne warto zaproś tylko te osoby, których obecność jest ważna dla twojego dziecka. Nie powinno się zapraszać na taką uroczystość ludzi, których dziecko prawie nie zna lub nie lubi.
Krok 2 Przygotowanie uroczystości.
Uroczystość komunijna trwa od samego rana do późnych godzin popołudniowych i wymaga starannego zaplanowania. Punktem wyjścia jest uroczystość komunijna w kościele, od czasu jej trwania zależy bowiem rozkład całego dnia. Na ogół goście zjawiają się w świątyni, tam bowiem ma miejsce ta właściwa, najważniejsza uroczystość komunijna. Później wracają do domu, gdzie ma miejsce druga, biesiadna, uroczystość komunijna w gronie bliskich i przyjaciół. Zazwyczaj przyjęcie w domu trwa od godziny 13-19 i ma charakter bankietu zasiadanego.
Uroczysty obiad.
Najpierw podaje się zakąski zimne a potem gorące. Następnie zupy, przeważnie czyste lub kremy. Dalej danie główne oraz desery, ciasta i napoje gorące. Można podawać napoje alkoholowe lub bezalkoholowe. Ale osobiście uważam, że to przyjęcie powinno być przede wszystkim bezalkoholowe. Jeżeli jednak chcemy uczcić to ważne dla całej rodziny wydarzenie można to zrobić szampanem lub lampką wina.
Nakrywanie stołu do obiadu nie jest tak skomplikowane jakby się mogło wydawać.
Ilość i jakość naczyń i sztućców jest ściśle uzależniona od zestawu jadłospisu obiadowego.
Noże, widelce i łyżki układa się według kolejności spożywanych dań.
Dla przypomnienia-cenne wskazówki przy serwowaniu potraw.
Kolejność wykładania zastawy stołowej:
• talerz płytki w odległości 1 cm od brzegu stołu na osi krzesła
• talerz zakąskowy położony na płytkim talerzu
• widelec po lewej stronie talerza
• nóż po prawej stronie talerza ostrzem zwróconym w lewą stronę
• łyżka stołowa po prawej stronie noża
• widelczyk do ciasta ułożony nad talerzem wypukłością do stołu
• widelec i nóż do zakąsek - te dwa sztućce mogą być wyłożone na talerzu zakąskowym skrzyżowane, widelec pod spodem, nóż na wierzchu
• kieliszek do wina ustawiony 2 cm od końca ostrza noża ukosem w lewą stronę
• szklaneczka do wody mineralnej postawiona ukosem z lewej strony kieliszka
Wszystkie potrawy i napoje należy podawać we właściwej temperaturze: potrawy i napoje gorące w temp. ok. 550C, a potrawy i napoje zimne, dobrze schłodzone, zaś talerze, półmiski, szklanki i filiżanki stosownie do rodzaju potrawy lub napoju – wygrzane lub chłodne.
Zakąski najlepiej podać na dużych półmiskach.
Zupy czyste i kremy należy podawać w bulionówkach, czyli filiżankach z dwoma uszkami. Bulionówki postawione na spodkach z łyżeczką przynosi się na tacy do stołu. Do zup czystych i zup-kremów podaje się dodatki w postaci pasztecików, diablotek, groszku ptysiowego. Podaje się je na oddzielnych małych talerzykach.
Najwygodniejszym sposobem podawania drugiego dania jest przyniesienie z kuchni talerza z nałożoną potrawą.
Ciasta i torty podaje się na talerzyku deserowym w ten sposób, aby grubsza część znajdowała się na wprost górnej części talerzyka. Widelczyki do ciast i tortów powinny być uprzednio wyłożone na stole lub ewentualnie dołączone do talerzyków.
Musy i galaretki podaje się w kompotierkach ustawionych na talerzyku z dołączoną łyżeczką. Lody należy podawać w pucharkach szklanych lub metalowych ustawionych na talerzyku z dołączoną łyżeczką do lodów.
Przy podawaniu kawy należy pamiętać o dzbanuszku z mlekiem i cukiernicy z łyżeczką.
Krok 3- Dekoracje.
Bardzo ważnym elementem jest dekoracja stołu. Dekoracja powinna nawiązywać do charakteru przyjęcia. Pamiętać jednak trzeba o zachowaniu umiaru, gdyż przeładowanie elementów dekoracyjnych powoduje chaos i wręcz odwrotny skutek.
W stworzeniu odpowiedniej oprawy dla Pierwszej Komunii pomagają dekoracje komunijne. To ważny element przygotowań. Dekoracje komunijne podkreślają nastrój wspólnej radości, są miłym elementem uroczystego spotkania. Należy zadbać zarówno o dekoracje komunijne mieszkania, jak stołu. Różne tradycje w różnych regionach kraju powodują, że dekoracje komunijne mają odmienny charakter. W niektórych domach tworzą je ikebany pełne wiosennych kwiatów, ustawione na meblach i stole, albo kolorowe, fantazyjnie złożone serwetki przy nakryciach, w innych symbole religijne. Niektórzy tworzą komunijne dekoracje z pamiątek I Komunii całej rodziny - począwszy od pradziadków, a skończywszy na starszym rodzeństwie. Zwróć również uwagę, aby obrus nie był za mały, ani za duży. Jeśli jest za krótki wygląda nieelegancko, za długi przeszkadza. Planując aranżację stołu, pomyśl także o odpowiednim usadzeniu gości. Gospodarze z reguły siadają naprzeciwko siebie. Zaproszone panie i panowie zajmują miejsca naprzemiennie. Możesz przygotować małe karteczki, które pomogą gościom odnaleźć swoje miejsce i nadadzą przyjęciu elegancki akcent. Chłopiec powinien siedzieć koło mamy, a dziewczynka koło taty.
Pamiętaj! Niezależnie od pomysłu, dekoracje komunijne nie powinny przytłaczać mieszkania, potrzebny jest umiar i dobry smak.
W domu czy w lokalu?
Są różne możliwości zorganizowania przyjęcia komunijnego: można je zrobić w restauracji, można w domu, a można na świeżym powietrzu. Jednak każda z tych form ma zarówno plusy jak i minusy. Przy wyborze miejsca powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad:
- budżetem, jakim dysponujemy na tą okazję,
- ilością gości, których chcemy zaprosić na przyjęcie,
- możliwościami lokalowymi,
- menu, jakie chcemy zaserwować.
Wszystkie te czynniki pomogą nam w podjęciu decyzji gdzie i w jakiej formie przyjęcie się odbędzie.
Opcja 1-Lokal
Jest to bardzo wygodna forma ze względu na oszczędność czasu i pracy. Tu jednak oszczędności się kończą, gdyż na przyjęcie wydamy o wiele większą kwotę, niż podczas organizacji w domu.
Jakie są plusy?
- wspomniana oszczędność czasu. Musimy tylko wybrać restaurację, ustalić menu i dekorację sali i w zasadzie reszta już nie należy do nas;
- w trakcie przyjęcia to nie my będziemy obsługiwać gości, możemy się więc skupić całkowicie na dziecku i jego wielkim dniu;
- po przyjęciu nie martwimy się o sprzątanie;
- mamy większe możliwości w wyborze menu. Zawodowemu kucharzowi z pewnością łatwiej przyjdzie przygotowanie wykwintnych dań.
Minusy:
- salę trzeba zarezerwować przynajmniej rok wcześniej, a w niektórych restauracjach nawet półtora roku!
- przyjęcie w restauracji znacznie zwiększy koszty: ceny za 1 osobę wahają się od 70 do 160 zł (w zależności od menu).
Opcja2-Przyjęcie w domu
Tu trzeba wszystko bardzo dokładnie zaplanować i przygotować. To trudne zadanie czasochłonne i pracochłonne, wymagające dobrej organizacji. Ale wielu rodziców chwali sobie tę formą ze względu na bardziej intymny charakter uroczystości, ciepło domowego zacisza, no i oczywiście oszczędności finansowe.
Plusy:
- zdecydowanie mniejszy budżet, niż przy wynajęciu sali. Przyjęcie domowe zazwyczaj zamyka się w kwotach od 25 do 50 zł za osobę;
- samodzielne przygotowanie posiłków („wiem co jem”)
- cieplejsza, rodzinna atmosfera;
- satysfakcja z samodzielnego zorganizowania całej uroczystości.
Minusy:
- czas: przygotowania musimy rozpocząć o wiele wcześniej niż gdybyśmy urządzali przyjęcie w restauracji, czasem (przy rozbudowanym menu) kilka dni przed trzeba zacząć przygotowywać potrawy (później możemy je zamrozić);
- ogromny nakład pracy. Możemy oczywiście skorzystać z pomocy babci czy cioci, ale niestety nie każdy ma taką możliwość. Większość zadań i tak będzie na naszej głowie;
- warunki lokalowe: nie zawsze pozwalają na zaproszenie takiej ilości osób, jaką chcielibyśmy widzieć na przyjęciu. Czasem trzeba ograniczyć ilość gości ze względu na brak miejsca;
- obsługując gości nie do końca możemy poświęcić uwagę dziecku;
- po przyjęciu nie grozi nam odpoczynek: sami musimy doprowadzić mieszkanie do ładu.
Wielu rodziców (pomimo pewnych niedogodności z tym związanych) decyduje się na przyjęcie w domu. I nie przeraża ich ilość pracy, jaką trzeba w to włożyć. Niektórzy organizując taką uroczystość wynajmują kucharkę (koszt w większym mieście to około 500-800 zł), i to ona dba o wszystko. Można również pokusić się o zamówienie cateringu (tu koszty są bardzo zróżnicowane – podobne do tych w restauracji).
Pomimo dużej rozbieżności w kosztach pomiędzy przyjęciem domowym a w restauracji, wiele osób decyduje się na wybór tej drugiej opcji. Często ma to związek z chęcią podkreślenia rangi wydarzenia – wielu rodziców uważa, że w ten sposób mocniej zaakcentują ten ważny dzień. Inni wybierają lokal ze względu praktycznych – wspomniane wcześniej czas i praca. Jeszcze inni nie mają warunków w domu na zorganizowanie przyjęcia
Jeśli chcecie zorganizować przyjęcie komunijne w domu, koniecznie zapewnijcie sobie czyjąś pomoc!
Oto jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu:
• Wyrzucaj jak najmniej. Rosół na przykład gotuj na nogach kurzych oraz na mięsie wołowym. Nogi się potem przydadzą na zaś jako drugie danie, a mięso do pierogów lub krokietów.
• Nie bój się prostych rozwiązań. Zamiast stawiać na stole 10 różnych sałatek i kilogramów wędliny, które się szybko psują i dużo kosztują zaskocz gości tradycją i oryginalnością. Na jednym z moich komunijnych przyjęć podałam wieczorem m.in. żeberka w sosie, kaszę gryczaną suto kraszoną oraz smalec ze skwarkami w glinianych miseczkach i ogórki kiszone. Wiele ludzi lubi proste jedzenie!
• Przygotuj sałatki "na sucho". Dodawaj sosy lub majonez bezpośrednio przed podaniem na stół. Oprócz tego, że uchronisz gości przed ewentualnymi problemami gastrycznymi (ciepło + czas), to "niezaprawiona", pozostała część może zostać w lodówce na drugi dzień.
• Dogadaj się z koleżankami zwłaszcza takimi, które mają młodsze dzieci. Wystarczy, że kilka z nich upiecze ci ciasto. W ramach rewanżu ty upieczesz im, kiedy będą miały takie przyjęcie.
• Wymyśl takie menu, żeby móc zamrozić, albo „wykańczać" na drugi dzień to, co zostało.
• Pamiętaj, że takie dajmy na to wyżej wymienione żeberka w sosie, czy pierogi można zrobić wcześniej i schować do zamrażalnika. Na farsz możesz wtedy użyć mięsa z jakiegoś bulionu na przykład.
• Rób zakupy rozsądnie. Możesz przecież bez stresu kupić mięso nawet miesiąc przed przyjęciem. Ładniejsze a nawet tańsze. Na tę okazję wyłącz myślenie, że mięso zamrożone jest już mniej wartościowe. Nikt cię nie będzie rozliczał z jakiegoś małego ubytku wartości odżywczych. Cel uświęca środki. Smak pozostanie ten sam i tego się trzymaj.
• Tak samo z majonezami, groszkami, śledziami i innymi rybami. Same puszki i słoiczki majonezu możesz kupować po kilka każdego miesiąca i nie poczuć uszczerbku finansowego.
Opcja 3- Garden Party.
Ta forma zyskuje coraz większą ilość zwolenników.
Tu z całą pewnością zaletą jest świeże powietrze, duża ilość miejsca i nie ograniczanie gości do siedzenia przy stole. Dodatkowym plusem mogą być potrawy z grilla. Koszty takiego przyjęcia są bardzo zróżnicowane: podobnie jak w przypadku domowej imprezy można je zminimalizować, lub też podwyższyć zamawiając catering lub kucharkę. Wszystko tu zależy od inwencji rodziców.
Problemem jednak może być pogoda – tej nie da się przewidzieć w 100%. Pomocne mogą okazać się namioty, ochronią one przed ewentualnym deszczem, ale co z niską temperaturą, która w maju może przecież się zdarzyć?
Dobrze w takiej sytuacji jest mieć możliwość przeniesienia imprezy do domu.
Jeśli nie masz w ogóle czasu by przygotować uroczystość komunijną dziecka –zaufaj profesjonalnej firmom bankietowo-cateringowym, które zadbają o nawet najmniejszy szczegół organizacji przyjęcia.
Niezależnie od tego jaką formę przyjęcia komunijnego wybierzemy, nie powinniśmy zapominać o jednym: to nie ono jest najważniejsze w tym całym zamieszaniu! To sam sakrament święty powinien być mottem przewodnim tego dnia, to on jest najważniejszy – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców i gości. Pamiętajmy też, aby same przygotowania były dla dziecka składnikiem radosnego oczekiwania na święto, a nie mieszaniną chaosu i zdenerwowania!!
I jeśli będziemy o tym pamiętać, to wszystko uda się doskonale!
A-ska
-------------------------------