Poszukiwana fotomodelka! Praca w fotomodelingu -nowe wyzwanie dla Ciebie.
2009-09-29 10:57:14
Poszukiwana młoda, ładna, ambitna, nie bojąca się ciężkiej pracy. Zainteresowana światem fotografii i mody. Wiążąca swoją przyszłość z modelingiem lub fotomodelingiem. Spełniasz powyższe kryteria? Świetnie? ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie!
Galeria:
Użyte tagi:
hostessy praca dla hostessy agencje hostess obsługa techniczna imprez modelki fotomodelki
Zobacz także:
Praca dla wybranych.
Po pierwsze musisz być świadoma, że nie jest to praca dla wszystkich, gdyż nie każdy się do tej pracy nadaje. Będziesz musiała pozować nago, w trudnych warunkach atmosferycznych lub w obecności kilkunastu osób czy w otoczeniu kamer. Do tej pracy potrzebna też jest specjalna osobowość -otwartość, cierpliwość, komunikatywność, bycie elastycznym, swobodnym, umiejętność współpracy, poza tym ważne jest poczucie własnej wartości. Idealna modelka powinna w sobie łączyć spokój i temperament estradowy. Pamiętaj jednak, że to świat okrutny dla młodych, niewinnych i nieświadomych dziewcząt. Trzeba być bardzo ostrożnym by nie zostać wykorzystaną. Mimo tego jeśli nie jesteś tym absolutnie zrażona i faktycznie zależy Tobie na pracy fotomodelki/modelki, masz szanse stać się jedną z najlepszych…
Od czego zacząć?
Krok pierwszy to niewątpliwie dobre portfolio składające się z kilku do kilkunastu zdjęć. Dobre portfolio to takie które pokazuje możliwości fotomodelki/modelki.
Ceny za portfolio wahają się między 500zł – 1500zł jednak można się porozumieć z fotografem i ustalić inne zasady gdzie cena będzie dużo niższa.
Uwaga! Zadbaj o to, by negatywy zdjęć były dla ciebie. Pamiętaj, by zdjęcia były naturalne, nie rób zdjęć w zbyt mocnym makijażu.
Kolejnym krokiem będzie założenie sobie konta na polskich i międzynarodowych portalach gdzie komunikują się fotografowie, wizażyści, styliści, modelki, fotomodelki oraz graficy komputerowi. Można tam spotkać i uzyskać krytykę najlepszych w branży foto.
Dodatkowo można założyć sobie stronę fotomodelki z opisem własnego doświadczenia, wymiarami, opisem siebie, kontaktem, kalendarzem pracy i oczywiście zdjęciami.
Warto wysłać swoje zdjęcia do kolorowych czasopism z zapytaniem o pracę.
Portfolio możesz umieścić także w Internecie i śledzić na bieżąco pojawiające się oferty.
Wysyłaj zdjęcia do agencji i nie przejmuj się, jeśli nie wszystkie odpowiedzą. Czasem na odpowiedź trzeba czekać dwa miesiące. Zamieść swoje zdjęcia w katalogach internetowych, staraj się chodzić na castingi.
Chodzenie od agencji do agencji to niestety konieczność. Może wydać Ci się to dziwne, ale nie musisz mieć wielu zdjęć, które będziesz pokazywać. Fotograf dostrzeże Twoje cechy po obejrzeniu kilku wyraźnych fotek, nawet jeśli będziesz na nich ubrana w dżinsy i podkoszulkę. Modelka musi być bardzo pewna siebie, musi potrafić pracować w każdych warunkach i nie poddawać się zbyt łatwo.
Doświadczenie można natomiast nabyć starając się o bezpłatne sesje u fotografów (sesja za zdjęcia). Pamiętaj, że jeżeli jesteś zdeterminowana i konsekwentna to twoje marzenie bycia fotomodelką na pewno się zrealizuje!
Ważne ćwiczenia na co dzień.
Jeśli chcesz być fotomodelką staraj się dużo czasu spędzać przed lustrem, patrz na siebie, oceniaj się, ćwicz miny. Ważny jest naturalny uśmiech 'na zawołanie'. Powinnaś umieć uśmiechać się w każdej sytuacji. Musisz, oczywiście, dbać o swoje ciało. Chodź na spacery, biegaj, zapisz się na aerobik, pilnuj zdrowej diety, rzuć palenie i ogranicz kawę.
Na czym będzie polegać Twoja praca?
Głównym celem pracy fotomodelki jest zainteresowanie odbiorców prezentowanymi przez nią produktami, które najczęściej przeznaczone są do sprzedaży. Wykorzystując swoje uzdolnienia i wygląd, modelka reklamuje produkty na zlecenie producentów lub firm zajmujących się promocją i reklamą. W trakcie pokazów mody, modelka prezentuje stroje oraz dodatki, poruszając się po scenie lub wybiegu według przygotowanej wcześniej na próbach choreografii.
Uwaga! Modelka ma obowiązek podporządkować się wymaganiom stylistów co do jej makijażu i fryzury(czasem trzeba ściąć włosy!), a także prezentowanych strojów bez względu na jej osobiste preferencje. Zadaniem modelki jest dokładne wykonywanie poleceń reżysera, producenta, choreografa lub fotografa. Musi łatwo dostosować się do warunków wykonywania zlecenia, terminu i miejsca.
Modelki biorą również udział w pokazach fryzur lub makijażu, a także w pokazach handlowych odbywających się w sklepach i salonach mody.
Inną formą promocji produktu są zdjęcia reklamowe produktu z udziałem modelki, które mogą być rozpowszechniane np. w katalogach firmowych lub jako reklamy w czasopismach i na ulicach.
Fotomodelka również jest przygotowywana do sesji przez stylistów, jednak w trakcie zdjęć podporządkowuje się fotografowi, który udziela jej wskazówek dotyczących pozowania i zachowania się przed obiektywem. Mimo iż sytuacje z jej udziałem są całkowicie wyreżyserowane modelka musi starać się wyglądać naturalnie.
Swego rodzaju modelką jest też hostessa, która promuje produkty w bezpośrednim kontakcie z klientami np. poprzez udział w targach, konferencjach prasowych czy promocje w hipermarketach. Ich zadaniem jest promowanie produktów, rozdawanie materiałów reklamowych czy próbek produktów.
Pokazy mody odbywają się zazwyczaj w dużych salach wyposażonych w scenę lub wybieg. Niektóre pokazy mogą odbywać się w miejscach specjalnie zaadaptowanych jednorazowo na potrzeby pokazu lub na wolnym powietrzu. Sesje fotograficzne i nagrania filmów często mają miejsce w specjalistycznych studiach, ale także w innych wybranych miejscach lub w plenerze.
Choć na wybiegu modelka zdana jest na siebie, to jednak jej praca ma charakter zespołowy, bo na jej sukces składa się praca wielu osób. Styliści, fryzjerzy, specjaliści od makijażu, producenci, choreografowie, reżyserzy, fotograficy – wszyscy razem tworzą zespół, z którym modelka musi dobrze współpracować. Modelka musi także współdziałać z innymi modelkami i modelami, którzy uczestniczą w danym pokazie lub sesji.
Godziny pracy.
Specyfika branży reklamowej sprawia, że fotomodelka/modelka nie ma stałych godzin pracy. Modelka nie ma też stałego zatrudnienia, a ilość zleceń zależy od jej urody oraz umiejętności. Dlatego wiele dziewczyn zawód modelki traktuje jako zajęcie dodatkowe. Czas pracy jest nieograniczony i zależy od specyfiki pokazu lub sesji. Może to być kilka, ale i kilkanaście godzin dziennie. Praca modelki wiąże się także z wyjazdami, gdyż pokazy i sesje zdjęciowe odbywają się w różnych miejscach.
Ważny wygląd.
Praca modelki różni się od pracy fotomodelki. Innych cech oczekuje się od modelki, innych od dziewczyny, która ma tylko pozować do zdjęć. Niestety, żeby zostać modelką nie wystarczy być atrakcyjną. Uroda dla każdego może znaczyć coś innego, każdy projektant oczekuje od modelek innych cech.
Jednak wysoko osadzone kości policzkowe, proporcjonalny i zgrabny nos, symetryczna twarz, wyraziste usta, to dla wielu projektantów mody ideał modelki. Piękno to rzecz względna. Ważna jest nieskazitelna skóra, no i oczywiście bardzo szczupła sylwetka. Jeśli chcesz zostać gwiazdą wybiegu, musisz być wysoka i chuda. Oczywiście musisz też być fotogeniczna!
W tym zawodzie bardzo ważne są warunki fizyczne, gdyż stanowią podstawowe kryterium oceny przydatności danej osoby. Bardzo ważna jest proporcjonalna budowa ciała i wzrost, który powinien wynosić minimum 175 cm dla modelek i 185 cm dla modeli występujących na pokazach. Niższe osoby muszą wyróżniać się szczególną urodą i wdziękiem. A swoich sił mogą szukać w fotomodelingu, gdzie nie jest wymagany aż tak bardzo wzrost, a przede wszystkim twarz modelki/modela. Jeśli chcesz zostać fotomodelką nie musisz być już tak bardzo wysoka i bardzo chuda. Tutaj zasady są troszeczkę inne. Oczywiście wszystko zależy od firmy, która ma Cię zatrudnić. Niektóre oczekują blondynek z niebieskimi oczami, inne brunetek, itd. Musisz być fotogeniczna, ładna i zgrabna.
Nie ma jednego kanonu piękna, jednak w zawodzie tym preferowane są osoby młode i szczupłe. Pozostałe atrybuty uzależnione są od specyfiki pokazu i osób decydujących o doborze modelek.
Bardzo ważna jest dobra sprawność fizyczna i wytrzymałość, gdyż wbrew pozorom jest to trudny zawód. Modelki są zazwyczaj aktywne fizycznie, by utrzymać się w dobrej formie. Twarz i figura są ich „narzędziem pracy”. Ważna jest też dobra koordynacja ruchowa i muzykalność(poczucie rytmu).
Wykształcenie/predyspozycje do zawodu.
Od przyszłych modelek nie wymaga się konkretnego wykształcenia. Wiele agencji organizuje kursy przygotowujące do pracy w tym zawodzie. W trakcie ich trwania modelki zapoznają się z najnowszymi trendami fryzjerstwa, techniką makijażu, stylizacją, pracą przed kamerą, zachowaniem na wybiegu itp. Zanim jednak rozpocznie się przygotowania do pracy w tym zawodzie warto poddać się obiektywnej ocenie specjalistów, którzy określą przydatność osoby do wykonywania tego zawodu.
Karierę modelki rozpoczyna się zazwyczaj jeszcze grubo przed ukończeniem 20 lat. Osoby starsze mają mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. Zazwyczaj modelki kończą karierę między 30 a 40 rokiem życia. Starsze modelki zdarzają się sporadycznie.
Zatrudnienie/wynagrodzenie.
Większość modelek jest zatrudnianych przez agencje modelek, które pośredniczą w kontaktach między modelkami a pracodawcami. Agencja pośredniczy w ustalaniu warunków pracy modelki, za co pobiera prowizję. Agencja nie tylko reprezentuje interesy modelki, ale także nadzoruje jej pracę, gdyż jest odpowiedzialna przed pracodawcą za wykonanie przez modelkę zlecenia.
Modelki bardzo rzadko są zatrudniane w pełnym wymiarze godzin. Zazwyczaj ich honorarium dotyczy konkretnego zlecenia. Modelki pracujące jako hostessy zarabiają od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę. W przypadku pokazów lub sesji zdjęciowej ustala się kwotę za całe wydarzenie. Jest ona uzależniona od renomy modelki, jej urody, rozmachu przedsięwzięcia oraz zasobności zleceniodawcy. Dla najlepszych, które uczestniczą w największych pokazach krajowych i międzynarodowych czekają ogromne honoraria. Trzeba jednak pamiętać, że taka kariera zarezerwowana jest dla nielicznych.
Kilka cennych wskazówek!!!
Jeśli umówiłaś się już na sesję, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie spóźniaj się! Współpracuj z fotografem, bądź posłuszna i bardzo cierpliwa. Czasem trzeba leżeć w jednej pozycji przez godzinę. To męczące i nudne, ale tak właśnie wygląda praca modelki.
Idąc na sesję nie nakładaj ostrego makijażu, unikaj też biżuterii. Przed wyjściem zrób próbę, ubierz się w ubrania, które założysz w czasie sesji, zobacz, jak w nich wyglądasz. Jeśli wybierasz się na sesję czarno-białą, lepiej będzie, jeśli założysz ubrania w takiej tonacji. Jeśli chcesz ubrać się na kolorowo, zrób przedtem próbną sesję, zobacz, jak na czarno-białym zdjęciu wychodzi Twój strój. Unikaj różnokolorowych ubrań, albo takich, które mają jakieś wzory. Tutaj potrzeba także wiele cierpliwości, wiary w siebie, umiejętności współpracy z fotografem.
Przede wszystkim musisz o siebie dbać. W zawodzie tym, w odróżnieniu od modelki, twoje wymiary i kształty nie są aż tak ważne. Zadbaj więc o swój wygląd – zdrowa, naturalnie gładka i opalona skóra, zdrowe i gęste włosy oraz białe i mocne zęby. Poświęć kilka minut więcej dla swojej urody, wybierz się do kosmetyczki.
Pracuj nad swoim charakterem. Praca fotomodelki wcale nie jest łatwa, wymaga dużo poświęceń i bywa wyczerpująca. Musisz być gotowa na częste dłuższe wyjazdy z miasta czy nawet kraju. Przede wszystkim musisz być silna psychicznie, dobrze zorganizowana, punktualna i komunikatywna.
Zawód modelki lub fotomodelki jest jednym z marzeń wielu dziewcząt. Często zawód ten wiąże się z byciem sławnym, dobrym zabezpieczeniem finansowym, podróżami, poznawaniem innych kultur oraz ciekawych i sławnych ludzi. Druga strona medalu jest taka, że jak każda praca jest ona męcząca, trudna, wiąże się z wieloma wyrzeczeniami jak np. brakiem czasu dla rodziny i przyjaciół. Obecnie powstało wiele kolorowych magazynów, które do codziennych reportaży potrzebują zdjęć. Czasopisma te niekoniecznie faworyzują zdjęcia ze sławnymi modelkami, bywa tak, że potrzebują świeżych nieznanych fotomodelek.
Jeśli jesteś ładna i masz to „coś” w sobie, prędzej czy później ktoś cię zauważy!
Przede wszystkim nie rezygnuj z marzeń. Bądź pewna siebie i działaj.
Jeśli jedna agencja nie jest zainteresowana, spróbuj swoich sił w drugiej!!!
Powodzenia!
A-ska
-------------------------------