Kurs barmański
2009-06-29 13:44:55
Większość ludzi lubi pić drinki, to rzecz oczywista. A najlepiej smakują te, przyrządzone przez zawodowych barmanów, którzy pracują w klubach. Im lepszy klub tym lepszy barman. Im lepszy barman tym lepszy drink i niekiedy całkiem fajne show. Jak sprawić, żeby napoje alkoholowe, które sami robimy można było nazwać profesjonalnym drinkiem? Najlepsza metoda to samemu stać się zawodowym barmanem i skorzystać z kursu barmańskiego w jednej z wielu szkół, które mieszczą się w całej Polsce.
Galeria:
Użyte tagi:
kurs barmański kurs kelnerski profesjonalny barman barman szkolenia dla barmanów
Zobacz także:
Kurs rozpoczyna szkolenie I stopnia. Gwarantuje ono podstawową wiedzę z zakresu obsługi i zarządzania barem, dalej poruszane są zagadnienia związane z alkoholoznawstwem, fachową terminologią barową, podstawowym słownictwem języka angielskiego w gastronomii, miksologii, sztuki somelierskiej, podstawowych trików barmańskich, elementów obsługi kelnerskiej oraz wszelkiego rodzaju degustacji i pokazów instruktażowych.
Jak widać program bardzo bogaty i z pewnością dający nam nowe umiejętności i wiadomości z zakresu przyrządzania drinków. Jeszcze tylko dobra wola i dyplom mamy w kieszeni. Cena kursu I stopnia waha się od 600-1400 zł. Do tego czasami trzeba doliczyć koszty związane z noclegiem i wyżywieniem. Jak widać rozbieżność cenowa jest dość duża, ale w grę wchodzi również czas trwania poszczególnych kursów w różnych ośrodkach szkoleniowych. W jednym trwa 4 dni, a w innym nawet 14 dni. Biorąc pod uwagę, że duża część czasu poświęcana jest na naukę przygotowywania drinków z często drogich alkoholi możemy się pocieszyć tym, że nie wszystkie nasze pieniądze „idą” na suchą teorię. Przecież będziemy mieli dużo „darmowych drinków” przez cały okres szkolenia.
Co zyskujemy po takim kursie? Można śmiało powiedzieć, że otrzymując dyplom zdobywamy nowy, ciekawy i bardzo przyszłościowy zawód. Ponadto zyskujemy bezcenne umiejętności, które możemy „sprzedać” w towarzystwie. Możemy zaskoczyć znajomych znajomością alkoholi i podać prawdziwego drinka swojej dziewczynie. Kurs barmański I stopnia nauczy nas wszystkiego co każdy barman – początkowo amator powinien umieć. Dla tych osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodem barmana lub dla tych, którzy po prostu chcą zgłębić tajniki barmańskie, a także nauczyć się nierzadko bardzo trudnych sztuczek i trików szkoły mają w swojej ofercie kursy II i III stopnia. Ceny i czas trwania są podobne do tych z pierwszego kursu. Odstęp między kolejnymi stopniami to ok. 3 miesiące. Przez ten czas każdy powinien ćwiczyć i udoskonalać poznane techniki i chwyty.
Branża barmańska jest bardzo prężnie rozwijającą się branżą w Polsce. Posiada swoje stowarzyszenie, które skupia wokół siebie środowisko barmańskie. Jest to Stowarzyszenie Polskich Barmanów, które możemy znaleźć na stronie http://www.spb-pba.org.pl . W tym roku 3-5 czerwca w Centrum Targowo-Kongresowym MT w Warszawie odbywały się międzynarodowe targi alkoholi Wine & Spirits. Na targach tych bardzo ważnym elementem są właśnie pokazy barmańskie. Jest to czas, w którym środowisko związane ze światem alkoholi ma szanse na spotkanie się, zaprezentowanie nowych pomysłów, metod przygotowania i poznanie wszelkiego rodzaju innowacji. Warto dodać, że będąc posiadaczem kursu barmańskiego II stopnia jesteśmy uprawnieni do wstąpienia do Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Otrzymujemy legitymacje członkowską, która uprawnia nas do bezpłatnego wejścia na targi.
Swoje umiejętności robienia efektownych sztuczek i pokazów możemy podszkolić na specjalnym kursie flair, który trwa od 5-8tygodni. Jest to czas, w którym powinniśmy nauczyć się wielu przyciągających uwagę trików z użyciem shakerów, latającego lodu czy obracających się w rękach butelek. Na takim kursie nauczymy się robić show w sztuce barmańskiej, a także odmierzać odpowiednią ilość alkoholu bez użycia miarki.
Kolejnym ciekawym elementem ze środowiska barmanów są coroczne zawody w tej branży. Liczy się sposób przyrządzania, smak, także twórcza inwencja każdego barmana. Zawody te rozpoczynają się od okręgów, regionów aż po ogólnokrajowe rozgrywki, w których najlepsi otrzymują promocje do międzynarodowych zawodów World Cocktail Competition ( 2009 w Berlinie, które odbędą się 11 sierpnia.)
Jak widać jest to bardzo ciekawe doświadczenie, warto znaleźć kilka dni wolnego, trochę kasy i chęci na kurs barmański, by pokazać innym, że nasze drinki są równie dobre, co te podawane w ekskluzywnych klubach. Na pewno zyskamy uznanie wśród przyjaciół, a i która dziewczyna nie chce poznać zawodowego barmana...
Tomasz Zendlewicz
-------------------------------