Fajerwerki - atrakcja dla odpowiedzialnych
2016-07-29 09:22:58
Mało który sposób zapewnia taką spektakularność dużej imprezie jak pokaz fajerwerków. Chociaż kolorowe wybuchy z pewnością cieszą oczy zgromadzonych, to należy pamiętać, że nie mamy do czynienia jedynie z niegroźną zabawką.
Najprostsze fajerwerki – używane głównie do świętowania sylwestra – bez najmniejszego trudu obsłużymy sami na własnym podwórku, o ile będziemy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy ich odpalaniu. Jeśli jednak chcemy uzyskać efekt lepszy niż kilka losowych eksplozji, niezbędne będzie wykorzystanie znacznie większej liczby środków pirotechnicznych, a to zdecydowanie zadanie już dla profesjonalisty. Zanim zdecydujemy się uświetnić naszą imprezę pokazem, zapoznajmy się z przepisami regulującymi praktycznie każdy zakres użytkowania wyrobów pirotechnicznych.
Wiele możliwości
„Fajerwerki” to niezwykle pojemne określenie. Pod tą nazwą kryją się zarówno bardzo popularne ognie rzymskie (tuby, z których w regularnym odstępie czasu wystrzeliwują kolejne ładunki), fontanny wystrzeliwujące w górę snop iskier (bardzo często spotykane na weselach i koncertach), rakiety, jak i najpotężniejsze spośród nich – bomby. Wydawać by się mogło, że stworzenie adekwatnego do okoliczności widowiska to jedynie kwestia doboru odpowiednich środków oraz, oczywiście, dostosowania ich do naszego budżetu. Należy jednak pamiętać, że materiały pirotechniczne są obwarowane pokaźną liczbą przepisów opisujących je jako materiały niebezpieczne. Oznacza to, że i organizatorzy imprezy, i osoby zajmujące się organizacją pokazów muszą przestrzegać wielu obostrzeń.
Respektowanie prawa
Zdecydowanie najważniejszym – i zarazem pierwszym – punktem organizacji pokazu fajerwerków jest uzyskanie zezwolenia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Muszą zdobyć je tak samo osoby prywatnej, jak i firmy. Z tego obowiązku zwolnieni jesteśmy jedynie w sylwestra, Nowy Rok i pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Nie wolno zapominać, że pokazy mogą być organizowane tylko na otwartym terenie, w konkretnej odległości od budynków (25 m) i miejsc dla publiczności (50 m). Odległości te dokładnie określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 16.06.2003 r.
Bardzo istotną kwestią jest też wybór dobrego dostawcy materiałów pirotechnicznych – profesjonalny sklep z fajerwerkami dostarczy nie tylko wyroby produkowane przy spełnieniu wyśrubowanych norm dotyczących bezpieczeństwa (restrykcyjne obostrzenia ustawodawcy zostały znowelizowane kilka miesięcy temu dyrektywami unijnymi), lecz także zapewni pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Doradzi on w zakupach i zwróci uwagę na najważniejsze aspekty użytkowania poszczególnych rodzajów fajerwerków. Coraz więcej firm oferuje też na swoich stronach filmy poglądowe, prezentujące efekt eksplozji konkretnego fajerwerku.
Także na stronach hurtowni (m.in. firmy Tropic) możemy znaleźć istotne informacje na temat konkretnych materiałów: ich objętości, czasu działania, kalibru, wagi, a także liczby w jednym opakowaniu, które powinny ułatwić logistykę związaną z organizacją przedsięwzięcia.
Nawet pozornie mało szkodliwe petardy czy „amatorskie fajerwerki” pozostają materiałami niebezpiecznymi. Miejmy świadomość, że żadne ustawy oraz rozporządzenia w trakcie ich użytkowania nie zastąpią zdrowego rozsądku.
Źródło zdjęcia: shutterstock
-------------------------------